קדושת המשפחה: אבחון, הערכה וייעוץ בהפרעות בתפקוד הזוגי-מיני

בחסות האוניברסיטה הפתוחה, מערך לימודי החוץ

בשיתוף אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל

לפרטים נוספים אודות התוכנית ולרישום:

על התכנית- מבוא

מרכז י.נ.ר מקיים מזה 23 שנים תכניות להכשרת אנשי מקצוע בתחומי ההנחיה, הייעוץ והטיפול בקרב הציבור הדתי והחרדי על כל גווניו. זאת מתוך מטרה להכשיר יועצים ומטפלים מתוך הקהילות השונות למתן מענה הולם ומקצועי לכלל האוכלוסייה בישראל.

מרכז י.נ.ר חרט על דגלו לחזק את תחום הנישואין והמשפחה היהודיים מתוך ידיעה שרק במערכת משפחה המבוססת על יציבות ותפקוד נורמלי והולם מצויים המרכיבים הדרושים לצמיחה אישית ולריפוי חברתי, וההפך, התערערות המבנה המשפחתי והעדר אווירת בטחון ותמיכה משמשים תרבית להצמחת תחלואה אישית וחברתית.

מטרות התכנית

קורס הכשרה לאבחון, הערכה וייעוץ בהפרעות בתפקוד הזוגי – מיני פותח נוכח הצורך במתן מענה מקצועי לזוגות רבים, הן בשלבי ראשית הקשר, והן לאורך מעגל החיים המשתנה. זאת במטרה להעניק ידע עדכני רחב היקף בשילוב מיומנויות מעשיות לסיוע בקשיים הנובעים מחוסר הדרכה, פערים, חוסר ידע, תרבות העידן המודרני ועוד. כמו כן יעניק הקורס ידע במגוון רחב של תחומים על מנת לאתר קשיים המצריכים התערבות רפואית וטיפולית לעבודה מערכתית עם אנשי מקצוע מדיסציפלינות שונות.

הקורס יעסוק הן בהיבטים החברתיים והפסיכולוגיים של המיניות והן בהיבטים האנטומיים – פיזיולוגיים של מערכות התפקוד המיני. דגש יושם על קשיים, אתגרים והתמודדויות מותאמות ורגישות תרבות לעבודה עם הציבור הדתי והחרדי, תוך סקירת היבטים הלכתיים ותורניים על חיי אישות ומשפחה.

אופן הלימוד

הלימודים ישלבו ידע תיאורטי, דינמיקה קבוצתית, סדנאות, ותהליך אישי של כל משתתפת.

מבנה התכנית

התכנית כוללת 32 מפגשים, אחת לשבוע, בני 5 שעות אקדמיות כל אחד. בנוסף לכך תדרש כל משתתפת לעבודה מעשית. הלימודים מתקיימים פרונטלית בשילוב זום.

נושאי הלימוד:

פיתוח היכולת ליצירת שיח פתוח ונינוח בתחום של מיניות תוך פיתוח יכולות הקשבה והיעדר שיפוטיות. זאת באמצעות סדנת  SAR- Sexual Attitude Reassessment – סדנא דינאמית הכוללת דיונים קבוצתיים החושפת את המשתתפים לנושאים רגישים. זאת מתוך ההנחה כי  אין כל אפשרות לעסוק בייעוץ מיני באופן אפקטיבי, ללא הרגשת נינוחות מרבית עם מגוון הנושאים העשויים לעלות במסגרת הייעוצית.

ההיסטוריה של המיניות, מיניות ומגדר, מיניות במעגלי החיים: התפתחות פסיכו סקסואלית, מיניות האישה: היבטים תרבותיים, פסיכולוגיים וחברתיים, מיניות הגבר: היבטים תרבותיים, פסיכולוגיים וחברתיים, מיניות בעידן הפוסט מודרני, מעגל התגובה המינית ודיס פונקציות מיניות באישה ובגבר, מיניות בזמן חולי, היבטים של טראומה והשפעתה על המיניות, אתיקה מקצועית ואספקטים משפטיים

הדרכה והכנה לחיי אישות ומשפחה והתמודדות עם קשיים אופייניים לראשית הקשר הזוגי, מניעת שחיקה, מודלים בייעוץ וטיפול: מודל Plissit של Jack Anon למתן הרשאה, ידע ספציפי רלבנטי, עצות ישירות והפניה לטיפול עמוק, מודל לתהליך יחסי עזרה של Perlman, Egan, מודל הערכה של Rosen & Leublum, מודל הערכת חשק מיני, מודל סנסייד פוקוס – מיקוד תחושתי, היבטים הלכתים בתחום אישות ומשפחה ועוד.

היקף שעות

200 שעות לימוד

קהל היעד

יועצות ומטפלות בתחום האישי, זוגי ומשפחתי, אחיות, פיזיותרפיסטיות, מיילדות, עוסיות, מדריכות לחיי נישואין ומשפחה, בודקות הלכתיות, יועצות חינוכיות ונשות חינוך העוסקות בהכנה לחיי נישואין ומשפחה. *הקבלה לקורס מותנית בראיון אישי וחתימה על טופס רישום ונספח לטופס רישום.

תעודה

למסיימות התכנית בהצלחה תוענק תעודה מטעם מרכז י.נ.ר בשיתוף אגודת היועצים והמטפלים במשפחה בישראל, בחסות האוניברסיטה הפתוחה, מערך לימודי החוץ על לימודי אבחון הערכה וייעוץ בהפרעות בתפקוד הזוגי-מיני.

צוות המרצים והמדריכים

את הקורסים השונים ינחו מרצים ומדריכים מצוות ההוראה וההדרכה של המרכז וביניהם:

גב' מלכה גראוכר, MSW

יועצת חינוכית, מטפלת מינית מוסמכת, רכזת התכנית

דר' שגיב רייס דפנה Ph.D

מרצה וחוקרת במיניות, מגדר וזוגיות במשפחה

דר' אלחנן בר און, MD

מומחה לרפואת נשים ומטפל מיני מוסמך

דר' נועם כתרי, MD

אורולוג, ביה"ח "שיבא", תל השומר, מטפל מיני מוסמך

רונית ארגמן MSW

מטפלת מינית מוסמכת ומדריכה לטיפול מיני

פרופ' צבי זמישלני

מנהל המרכז לבריאות הנפש גהה

דר' רויטל ארבל MD

רופאה מומחית ביילוד וגניקולוגיה

דר' ענת גור Ph.D

מקימה ומנהלת חכמת נשים – מרכז טיפול לנשים

דר' הדר רוזנברג

עו"ד, משפטנית, מומחית במתן סיוע לנשים נפגעות תקיפה מינית

גב' מרב בקשי MSW

יועצת נישואין ומשפחה בכירה, מטפלת בפגיעות וטראומה

הרב אליהו בן סימון

ראש בית ההוראה "שלמות המשפחה".

קורסים נוספים בתחום

טיפול זוגי ומשפחתי

הכשרה מלאה - עיונית ומעשית באישור האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי

בשיתוף "מרכז בינינו"

ייעוץ נישואין ומשפחה

בשיתוף אגודת היועצים והמטפלים במשפחה

מוכר ע"י:
האוניברסיטה הפתוחה – מערך לימודי החוץ

לפרטים נוספים, יצירת קשר והרשמה

כל הזכויות שמורות למרכז ינר 2023 / תקנון אתר

מה תרצו לחפש?

קבלנו את פניתך

הטופס נשלח בהצלחה!