»

»

פרשת תולדות

מהות התפילה

Picture of הרה"ג חגי שושן

הרה"ג חגי שושן

ראש בית ההוראה "שערי הלכה ומשפט" יועץ הלכתי לראש"ל ונשיא מועצת הרבנות, רב קהילת משכן אברהם ביתר עילית.

וַיֶּעְתַּר יִצְחָק לַה’…

מפני מה נתעקרו האמהות? מפני שהקב”ה מתאוה לתפלתן של צדיקים. (שיר השירים רבה).

הסבא מקלם זצ”ל שואל – צריך להבין מטרת התפילה שהרי יסוד התפילה היא בקשת צרכי האדם, ולכאורה כל מה דעביד רחמנא לטב עביד וכשם שחייב אדם לברך על הטובה, כן חייב לברך על הרעה שאין דבר רע יוצא מאת הקב”ה. נמצא שאף הצרות והרעות הפוקדות אותנו נעשות לטובתנו.

מעתה יש לשאול היאך יבקש האדם לשנות רצון הקב”ה, והלא הכל נעשה לטובתנו ואין זה רע אלא טוב, ומדוע נצרכים להתפלל כדי שיענה ה’ יתברך על בקשותינו הרי השי”ת יודע כל מה שאנחנו צריכים?

הביאור הוא כי יסוד התפילה הוא לחזק בלבותינו את יסודות האמונה וההשגחה… לקבוע בלב האדם יסוד זה שאין שום מקרה בעולם, וכל מה שאדם מקבל בעולמו הוא רק מגזירת הבורא יתברך שמו. כנאמר באני מאמין שהוא לבדו עשה עושה ויעשה לכל המעשים, וכיון שכל טבעי האדם מנוגדים לאמונה בהשגחה, שתולה הכל במראה עיניו וסובר שכוחי ועוצם ידי עשו לי את החיל הזה, לכן קשה מאד העבודה בהשרשת יסודות האמונה. משום כך קראו חז”ל בגמרא תענית (ב.) לתפילה “עבודת הלב”, כי עבודה רבה וקשה היא עבודת התפילה להשריש בלב אדם יסוד האמונה שאין מעשיו פועלים מאומה והכל בגזירת עליון.

הגמרא יבמות (סד) מביאה בשם רב יצחק ששואל מפני מה היו אבותינו עקרים, ומשיב,  מפני שהקב”ה מתאוה לתפילתן של צדיקים.

מבואר שטעם הדבר שהאבות הקדושים היו עקרים לא בגלל שהקב”ה לא רצה שיהיו להם ילדים, אלא מפני שהקב”ה מתאווה לתפילתם של צדיקים, לכן ברא את האבות עקרים כדי שדבר זה יגרום להם להתפלל ולבקש רחמים.

לפי זה יש לומר שיתכן שכל בעיה שיש לאדם היא כדי לעורר אותו להתפלל, והיינו שלפי מה שנתבאר שיסוד ענין התפילה הוא שהאדם יכיר וידע שהוא נתון בידיו של הקב”ה ורק הקב”ה יכול לעזרו ולסייעו. יתכן שמלכתחילה זאת הייתה המטרה של הצרה שעברה על האדם כדי שיגיע להכרה זו, וכאשר הוא מתפלל להשי”ת שיסיר ממנו את הצרה ומכיר בכך שהוא נתון בידיו, אם כן מעתה אין כל צורך בצרתו ואין כל סיבה שסבלו יוסיף ויימשך וממילא בטלה צרתו מאליה.

ולכן מותר לאדם ואף מוטל עליו להתפלל ולהתחנן לה’ שיחלצו מצרותיו מאחר שמלכתחילה זאת הייתה מטרתה של הצרה לעוררו שיתפלל לה’ ויכיר בכך שהוא נתון בידיו. (אור יחזקאל אמונה עמוד קפ”ו).

אהבתם את המאמר? שתפו

אודות המחבר:

הרה”ג חגי שושן שליט”א הוא ראש בית ההוראה  “שלמות המשפחה” למענה בכל תחומי ההלכה ובתחום המשפחה.
לפניות לבית ההוראה ניתן להתקשר למספר: 2873*
למענה מיידי בווצאפ, הצטרפו לקבוצות הוואטספ של בית ההוראה:
שאלות כלליות בהלכה: https://chat.whatsapp.com/GJoLn3haLK0ICPgcSfGkSy
שאלות בתחום המשפחה – לנשים בלבד: https://chat.whatsapp.com/FqRxwfTPWaWEkyUHdipvTg
שאלות בתחום המשפחה – לגברים בלבד: https://chat.whatsapp.com/EnK2KnJqyVRADvC7yLleZf

הצטרפו לערוץ הוואטספ שלנו ועקבו אחר תוכן הלכתי אקטואלי, זמני היום בהלכה מאמרים תורניים ועוד :https://whatsapp.com/channel/0029VaM1WiaGOj9uYkbYuH3g

מאמרים נוספים בתחום

כיבוד הורים בטיפול
לכבוד הגברת החשובה, קבלתי בברכה שאלתך בזו הלשון: "האם מותר לדבר לשון הרע על הורים בטיפול

מימון ייעוץ נישואין מכספי מעשר
שאלה שנשאלה בבית ההוראה "שלמות המשפחה" ממטיבת"א - מרכז טיפול וייעוץ במשפחה תורני ארצי, ותשובה מאת

פרשת צו
"אִם עַל תּוֹדָה" יַקְרִיבֶנּוּ וְהִקְרִיב עַל זֶבַח הַתּוֹדָה חַלּוֹת מַצּוֹת בְּלוּלֹת בַּשֶּׁמֶן.. על פסוק זה אומר

למאמרים נוספים של המחבר

פרשת במדבר
וְחָנוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אִישׁ עַל מַחֲנֵהוּ וְאִישׁ עַל דִּגְלוֹ לְצִבְאֹתָם... האריכה התורה כ"כ בעניין הדגלים, והזהירה

פרשת בחוקותי
אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכו... וְנָתַתִּי גִשְׁמֵיכֶם בְּעִתָּם וְנָתְנָה הָאָרֶץ יְבוּלָהּ וְעֵץ הַשָּׂדֶה יִתֵּן פִּרְיוֹ. יש לעמוד על

פרשת בהר
שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע שָׂדֶ֔ךָ... וּבַשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן.... וְכִי תֹאמְר֔וּ מַה־נֹּאכַל בַּשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת... וְצִוִּיתִי אֶת־בִּרְכָתִי לָכֶם......

מה תרצו לחפש?